Na czym polega kogeneracja
Kogeneracja polega na wytwarzaniu w skojarzeniu energii elektrycznej oraz cieplnej. Taka jednoczesna produkcja prądu i ciepła jest bardziej efektywna i ma większą sprawność w stosunku do tradycyjnej, rozdzielnej produkcji tych mediów. Rozdzielna produkcja polegajaca na tym, że prąd np.konsument kupuje się z zakładu energetycznego, a ciepło produkuje we własnej kotłowni. Kogeneracja ma sprawnośc rzędu 90%, a straty przy osobnym wytwarzaniu tych mediów moga siegnąc nawet 50%.
Budowa i elementy instalacji kogeneracyjnej
Budowa modułu kogeneracyjnego
Moduł kogeneracyjny składa się z dwóch zasadniczych części: silnika oraz prądnicy. Są one umieszczone na wspólnej ramie i połączone za pomocą sprzęgła. Energia mechaniczna, która powstaje w silniku, jest przenoszona do prądnicy, gdzie następuje jej zamiana w energię elektryczną.
Energia cieplna zaś pobierana jest głównie z płaszcza silnika oraz spalin wylotowych.
Centrum Elektroniki Stosowanej jest wiodącą firmą w zakresie systemów kogeneracyjnych w Polsce. Mamy już na swoim koncie ponad 150 jednostek kogeneracyjnych, które zasilają w energię i ciepło zakłady w różnych branżach: mleczarskiej, farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej, piwowarskiej, przetwórczej. Nasza kogeneracja świetnie sprawdza się również na oczyszczalniach ścieków, ciepłowniach, wysypiskach.
Z czego składa się kompletny układ kogeneracyjny
Kompletny układ kogeneracyjny składa się z następujących elementów:
- Instalacji chłodzenia awaryjnego.
- Układu chłodzenia mieszanki paliwowo-powietrznej.
- Odbioru ciepła technologicznego agregatu.
- Wentylacji modułu CHP.
- Komina wraz z tłumikiem dla odprowadzenia spalin.
- Linii zasilania gazem.
- Systemu aktywnego wykrywania gazu.
- Instalacji olejowej.
- Szafy kontroli parametrów silnika; szafy kontroli i synchronizacji współpracy z siecią, pracy generatora, napędów pomocniczych, szafy energetycznej z wyłącznikiem.
Rozwiązania kogeneracyjne dopasowane do potrzeb Klienta
W zależności od potrzeb Klienta nasze urządzenia kogeneracyjne mogą realizować różne opcje pracy: dostosowywać moc w zależności od odbioru energii elektrycznej lub cieplnej, pracować równolegle z siecią lub w trybie izolowanym. Niektóre z opcji wymagają dostosowania na etapie produkcyjnym, zatem warto omówić szczegóły techniczne z naszym specjalistą.