Jednoczesna produkcja energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodniczej
System trigeneracyjny składa się z dwóch podstawowych urządzeń, które są sercem całego układu: modułu kogeneracyjnego oraz absorpcyjnego agregatu wody lodowej (określanego też jako chiller absorpcyjny). W trigeneracji, jako trzecie medium, można też stosować parę technologiczną.
Energia elektryczna wytwarzana przez moduł kogeneracyjny zużywana jest na potrzeby własne obiektu lub w przypadku nadwyżek produkcji, odsprzedawana do sieci. Wyprodukowana energia cieplna w postaci gorącej wody wykorzystywana jest w sezonie zimowym na potrzeby grzewcze (c.o. + c.w.u.) zaś w sezonie letnim służy do zasilania agregatu wody lodowej. Ważną cecha chillerów absorpcyjnych jest ich długa żywotność (ok. 20 lat) oraz niski pobór energii elektrycznej. Urządzenie mocy chłodniczej 230 kW wymaga 2,5 kW mocy elektrycznej (wyłącznie na potrzeby pompy obiegowej).
Trigeneracja - zasada działania
Zasada działania oparta jest o szereg przemian termodynamicznych. Ciepło dostarczane przez moduł kogeneracyjny służy do zasilenia warnika chillera, w którym następuje odparowanie wody z roztworu LiBr (Bromku litu). Bromek litu pełni funkcję absorbentu, to dzięki niemu wytwarzane są warunki bliskie próżni (0,8 kPa), w których woda wrze w temperaturze 4°C, umożliwiając produkcję wody lodowej.
Centrum Elektroniki Stosowanej w 2008 roku zainstalowało pierwszy układ trigeneracyjny w Polsce, pracujący na potrzeby budynku biurowego.
Wyprodukowana w tym układzie woda lodowa skierowana została do systemu klimatyzacyjnego, utrzymującego odpowiedni komfort w pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych.
Oferujemy kompleksowe usługi związane z realizacjami kogeneracyjnymi - zlecenia wykonujemy "pod klucz".