Zasada działania Chillera absorpcyjnego wodnego
CES dostarcza chillery wodne. W tego typu chillerach źródłem energii cieplnej jest gorąca woda, która powstaje w toku procesu technologicznego lub jest efektem ubocznym procesu produkcyjnego.
Rozcieńczony roztwór z absorbera jest dostarczany pompą roztworu przez wymiennik ciepła (rekuperator/ekonomizer), gdzie jest wstępnie podgrzewany, do generatora. W generatorze rozcieńczony roztwór jest podgrzewany przez gorącą wodę stanowiącą źródło ciepła (która przepływa wewnątrz rury) do temperatury wrzenia (wody w warunkach bardzo niskiego ciśnienia) i wytwarza pary czynnika chłodniczego (para wodna). W wyniku odparowania wody rozcieńczony roztwór zostaje zagęszczony do roztworu stężonego.
Pary czynnika chłodniczego (para wodna) wytwarzane w generatorze są następnie schładzane (skraplane) w kondensatorze do fazy ciekłej wody stanowiącej czynnik chłodniczy w tego typu chillerach. Woda następnie przechodzi przez rurę w kształcie U do wanienki ociekowej parownika.
Ponieważ parownik posiada bardzo niskie ciśnienie wewnętrzne, część wody stanowiącej czynnik chłodniczy odparuje impulsowo. Większa część tej wody jest dostarczana przez pompę czynnika chłodniczego i rozpylana na wiązce rur parownika.
Ponieważ woda stanowiąca czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z wody schłodzonej, płynącej w rurze, ulegnie ona odparowaniu oraz obniża temperaturę wody schłodzonej wewnątrz wiązki rur. W ten sposób osiągnięty zostaje cel chłodzenia. Roztwór stężony z generatora jest dostarczany przez wymiennik ciepła do absorbera. Następnie roztwór jest schładzany przez wodę chłodzącą, płynącą w rurze. W miarę schładzania, roztwór wchłania pary czynnika chłodniczego (para wodna) z parownika i staje się roztworem rozcieńczonym.
Następnie roztwór LiBr, który staje się rozcieńczony po wchłonięciu par czynnika chłodniczego w absorberze jest dostarczany przez pompę roztworu do generatora, gdzie jest podgrzewany do temperatury wrzenia wody i staje się roztworem stężonym. Oznacza to zakończenie cyklu chłodzenia. Jeżeli taki trwający proces zostaje utrzymany, parownik może zapewnić ciągły przepływ wody schłodzonej dla potrzeb klimatyzacji i chłodzenia procesów.
Jak można wykorzystać powstały w agregacie absorpcyjnym chłód
Wyprodukowany z ciepła chłód w agregacie absorpcyjnym można wykorzystać zgodnie z aktualnymi potrzebami np. w procesie technologicznym, klimatyzacji, itp. Urządzenia absorpcyjne można instalować samodzielnie, jako alternatywa dla rozwiązań sprężarkowych, bądź jako część systemów trigeneracyjnych lub poligeneracyjnych, produkujących energię elektryczną, cieplną, chłód i/lub parę technologiczną.