Miernik Siloksanów to kompaktowe, proste w instalacji, konserwacji i obsłudze urządzenie, które monitoruje poziom siloksanów on-line oraz dostarcza dane w sposób czytelny i zrozumiały.
Miernik Siloksanów charakterystyka
- Pomiar całkowitej zawartości siloksanów w gazie zasilającym agregaty kogeneracyjne
- Szczególnie zalecany do biogazu pochodzącego z fermentacji odpadów, osadów ściekowych oraz do gazów wysypiskowych
- Automatyczny pomiar co godzinę, 24 godziny na dobę 365 dni w roku
- Możliwość rejestracji danych i zdalnej komunikacji
- Obsługa i konserwacja ograniczone do minimum
Miernik siloksanów zasada działania
Miernik, za pomocą pompy, pobiera próbkę około 1 litra biogazu, który zostaje przepuszczony przez kolumnę do chromatografii gazowej. W kolumnie siloksany zostają oddzielone od pozostałych cząsteczek, a następnie zostają przetransportowane do rurki pomiarowej, w której znajdują się: źródło podczerwieni, filtry i detektor piroelektryczny. Siloksany wpływają na sygnał podczerwieni, odbierany przez detektor.
Sygnał ten jest następnie przetwarzany w celu uzyskania ilości siloksanów w próbce i łączony z objętością próbki w celu uzyskania odczytu w mg/m³. Odczyt rejestrowany jest co godzinę, z czego 15 minut trwa faza próbkowania, 10 minut faza pomiaru, po czym następuje czyszczenie urządzenia przed rozpoczęciem kolejnego cyklu.
Zastosowanie filtrów węglowych jest najpopularniejszym i skutecznym sposobem usuwania siloksanów. Mimo to wiedza, kiedy wymienić filtr węglowy, pochodzi obecnie z czasami nieadekwatnych zaleceń z opakowania węgla lub historycznych, mało wiarygodnych danych o trwałości poprzedniego złoża.
Miernik Siloksanów spełnia dwie role:
1. Identyfikuje faktyczne zużycie złoża filtra, co pozwala chronić silnik przed siloksanami
2. Potencjalnie przedłuża interwał wymiany wypełnienia filtra, w przypadku kiedy sugerowany termin wymiany złoża wyprzedza jego faktyczne zużycie.
Korzyści z monitorowania on-line miernikiem poziomu siloksanów
Korzyści z monitorowania on-line są oczywiste. Z jednej strony wydłużenie żywotności złoża węglowego oznacza obniżenie kosztów, z drugiej zaś wymiana wsadu we właściwym czasie oznacza skuteczne zapobieganie przedostawaniu się szkodliwych siloksanów do silnika i wynikających z tego kosztów wymiany głowic, świec i oleju.