Kogeneracja to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w ramach jednego urządzenia, dlatego też nazywana jest skojarzoną produkcją energii. Systemy kogeneracyjne nazywamy wysokosprawnymi, ponieważ w tradycyjnych systemach energetycznych część ciepła powstającego przy wytwarzaniu energii elektrycznej jest tracona, podczas gdy w kogeneracji jest ono efektywnie wykorzystywane do produkcji ciepła użytkowego lub przemysłowego. Wykorzystanie ciepła odpadowego zwiększa efektywność energetyczną układu kogeneracyjnego.
Zalety wysokosprawnej kogeneracji
Główne korzyści płynące z zastosowania wysokosprawnej kogeneracji to oszczędność energii, obniżenie kosztów operacyjnych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Dzięki odzyskowi ciepła odpadowego oraz skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej system kogeneracyjny może osiągnąć sprawność przekraczającą 80%. Tradycyjne instalacje, wytwarzające prąd i ciepło rozdzielnie, mają sprawność rzadko przekraczającą 40-50%. Rozważając zalety wysokosprawnej kogeneracji, trzeba też wspomnieć o jej pozytywnym wpływie na środowisko i na zrównoważony rozwój. Produkując energię w systemach skojarzonych, zmniejsza się zużycie paliw kopalnych oraz redukuje CO2 i inne gazy cieplarniane.
Zastosowanie kogeneracji w przemyśle
Wysokosprawna kogeneracja jest świetnym rozwiązaniem dla przemysłu i dobrze sprawdzi się w branżach energochłonnych, z dużym zapotrzebowaniu na energię. Do takich branż na pewno należy przemysł chemiczny, papierniczy, spożywczy czy tekstylny. W tych sektorach procesy technologiczne wymagają ciągłego dostępu do energii elektrycznej oraz ciepła. Kogeneracja łączy w sobie te dwa zapotrzebowania, co prowadzi do oszczędności i zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych.
Opłacalność inwestycji w kogenerację
Nie można wskazać jednoznacznie, czy inwestycja w kogenerację jest opłacalna, czy nie. Zależy to bowiem od wielu czynników, chociażby takich jak: rodzaj zastosowanego paliwa, zapotrzebowanie na energię, koszty eksploatacji oraz dostępność dotacji czy ulg podatkowych - również tych związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. A przede wszystkim od specyfiki danego zakładu. Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o inwestycji zrobić rzetelny audyt oraz wykonać analizę ekonomiczną. Poznanie danego przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie, które może zostać doposażone o dodatkowe elementy. Takim dodatkowym elementem może być na przykład wytwornica pary, wytwarzająca parę dla celów technologicznych, lub chiller absorpcyjny - wykorzystujacy ciepło z CHP do produkcji chłodu.
Dla wielu początkowy koszt zakupu i instalacji systemu kogeneracyjnego może się wydawać stosunkowo wysoki. Warto jednak zakup kogeneracji rozważyć w dłuższej perspektywie i patrzeć na długoterminowe korzyści. Zazwyczaj zwrot z inwestycji następuje w przeciągu 2-3 lat użytkowania. Trzeba tu zaznaczyć, jak ważne jest dbanie o poprawną eksploatację całego systemu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że kogeneracja działa optymalnie, zapewniając nam najwyższej jakości energię. Równie ważne jest korzystanie z autoryzowanego, wykwalifikowanego serwisu, który będzie miał nadzór nad instalacją i szybko zareaguje, w razie pojawienia się jakichkolwiek anomalii. Centrum Elektroniki Stosowanej w ramach usług serwisowych oferuje zdalne zarządzanie i monitoring systemów kogeneracyjnych - CES CUMULUS. System zdalnego monitoringu pozwala na bardzo szybkie "wychwycenie" wszelkich usterek, co przekłada się na zwiększenie dyspozycyjności i efektywności układu kogeneracyjnego. Każdy bowiem, nawet chwilowy, przystój prowadzi do obniżenia wskaźników, które wpływają na sumaryczny bilans inwestycji.
Jak zatem jest z tą kogeneracją
Kogeneracja jest ważną alternatywą dla tradycyjnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w rozdzielnych źródłach. Jednak decyzja o inwestycji w kogenerację nie jest decyzją ad hoc. Wymaga ona rzetelnego przygotowania i współpracy ze specjalistycznym, sprawdzonym dostawcą, mającym realizacje poparte referencjami. Tylko taki dostawca jest w stanie dobrać nam takie rozwiązanie, które przyniesie wymierne korzyści. Rozwiązanie odpowiadające specyfice danego zakładu, uwzględniające charakterystykę pracy produkcji i jej potrzeb. Bardzo ważne jest też odpowiednie wdrożenie w już istniejący system, jeśli fabryka już funkcjonuje.
Jedno nie budzi wątpliwości, a mianowicie to, że wysokosprawna kogeneracja stanowi kluczowy element w dążeniu do efektywności energetycznej w przemyśle. Dzięki wysokiej sprawności, niskim kosztom operacyjnym i korzystnemu wpływowi na środowisko, kogeneracja staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w wielu branżach przemysłowych, a inwestycja w tę technologię ma sens zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Z tych właśnie powodów powinna ona być brana pod uwagę przy decyzji o modernizacji już pracującego zakładu, jak również przy budowie nowego.
Centrum Elektroniki Stosowanej jest autoryzowanym dostawcą modułów kogeneracyjnych niemieckiej marki MWM. Jesteśmy pionierami we wdrażaniu systemów kogeneracyjnych w Polsce. W tym momencie mamy już na swoim koncie 150 jednostek, zainstalowanych w różnych branżach przemysłu.
Odwiedź naszą zakładkę poświęconą kogeneracji, aby poznać naszą ofertę
https://ces.com.pl/kogeneracja/
Zobacz w jakich zakładach sprawdziły się nasze systemy kogeneracyjne
https://ces.com.pl/realizacje/