Jak się ma poligeneracja do pieczarek?
Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, posługując się przykładem jednej z naszych realizacji. Grupa Hajduk Sp. z o.o. jest znaczącym producentem podłoża do uprawy oraz samych pieczarek. Posiada ogromne doświadczenie w produkcji tych grzybów od zaszczepienia grzybni w substracie do etapu zbioru. Wiele lat pracy w branży przekłada się na wiedzę, jak zapewnić pieczarkom najlepsze warunki podczas całego procesu produkcji. Bardzo ważnymi czynnikami są odpowiednia wilgotność i temperatura. Do utrzymania tych parametrów na akceptowalnym poziomie niezbędna jest klimatyzacja. Powoduje to, że koszt energii stanowi istotną część całkowitych kosztów produktu końcowego.
Czy dzięki poligeneracji można obniżyć koszty energii w zakładzie pieczarkarskim?
W 2018 roku grupa Hajduk podpisała umowę z Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o o. na dostawę systemu poligeneracyjnego, wytwarzającego nie tylko energię elektryczną i ciepło, ale również chłód i parę. Bazą tego układu jest agregat kogeneracyjny MWM TCG 2020 V16 o mocy elektrycznej 1560kW i mocy cieplnej 1580kW.
Do hal produkcyjnych, w których wytwarza się podłoże z grzybnią, chłód dostarcza chiller absorpcyjny o mocy 720 kW. Wykorzystuje on ciepło z chłodzenia silnika. Ciepło uzyskane ze spalin, chrakteryzujące się wysoką temperaturą, wykorzystywane jest w wytwornicy pary, która może dostarczyć 1060 kg/h pary pod ciśnieniem 9 bar. Wytwarzana w układzie poligeneracyjnym para używana jest do sterylizowania hal pomiędzy cyklami produkcyjnymi. W zakładzie wykorzystuje się również gorącą wodę do mycia i innych celów technologicznych.
W czasie standardowej pracy produkcja ciepła, pary, chłodu i energii elektrycznej z poligeneracji pokrywa całkowicie zapotrzebowanie zakładu. Jednak w gorące, letnie dni niezbędna jest dodatkowa produkcja chłodu w zasilanych energią elektryczną agregatach. Podobnie w bardzo mroźne zimowe dni może zajść potrzeba dogrzania hal ciepłem z kogeneracji.
System poligeneracyjny jest na tyle elastyczny, że umożliwia właścicielowi zakładu utrzymanie odpowiednich parametrów temperaturowych przez cały rok, a skojarzona produkcja niezbędnych mediów daje znaczne oszczędności. Pozwoliło to na uzyskanie wysokiego plonowania pieczarek przy niższych kosztach energii.
Instalacja kogeneracji, gdy nie ma w pobliżu gazociągu
Produkcja rolna, zlokalizowana z dala od dużych miast, bardzo często ma ograniczone możliwości podłączenia do sieci gazu ziemnego lub ilość gazu, która może być dostarczana jest niewystarczająca. Nie wyklucza to jednak możliwości korzystania z CHP. W zakładzie Grupy Hajduk paliwem dla jednostki kogeneracyjnej o mocy ponad 1,5 MWe jest LNG. Takie rozwiązanie pozwala na zainstalowanie poligeneracji niemal wszędzie, a niezależność od gazociągu staje się obecnie jeszcze ważniejsza, także z innych powodów.
Poniżej link do artykułu na stronie MWM w angielskiej wersji językowej:
https://www.mwm.net/en/news/news-releases/chp-plant-with-mwm-gas-engine-for-mushroom-production-in-poland-ensures-optimum-growth/